poniedziałek, 14 kwietnia 2008

Spotkanie 2, temat 8 cd. i 9

Religia a etyka I:
Problem zła: cierpienie, niewiedza, grzech;
Teodycea - antropodycea;
Religia a wolność;
Uzasadnianie powinności moralnej w religii.

Tekst dla wszystkich:
P. Ricoeur, Zło. Wyzwanie rzucone filozofii i teologii, tł. E. Burska, Warszawa 1992;
T. Špidlík, U źródeł światłości. Podręcznik życia chrześcijańskiego, tł. J. Zychowicz, Warszawa 1991, s. 200-206;

Referat 1:
J. L. Mackie, Zło a wszechmoc, [w:] Filozofia religii, wybrał i wstępem opatrzył B. Chwedeńczuk, tł. różni, Warszawa 1997, s. 217-232;

Referat 2:
M. Bierdiajew, Metafizyczny problem wolności, [w:] Tenże, Głoszę wolność. Wybór pism, wybór, wstęp i tł. H. Paprocki, s. 45-61;

Referat 3:
W. Hryniewicz, Bóg wszystkim dla wszystkich. Ku eschatologii bez dualizmu, Warszawa 2005, s. 87-119.

Dla zainteresowanych:
J. Prokopiuk, Nieba i piekła, Gdynia 2001, s. 175-226.

Na zajęciach 22.04 kontynuowaliśmy temat z poprzedniego tygodnia, poświęcając miejsce rozumieniu zbawienia i wyobrażeniom na temat życia wiecznego.
Poruszane zagadnienia:
- zbawienie: rozumienie pozytywne (pierwotnie jako salvare) i negatywne (zbawienie "od czegoś");
- przeszkody na drodze zbawienia: śmierć, zło, fatum;
- życie wieczne: zerwanie, prosta kontynuacja czy nowy etap? uzasadnienie;
- nowe rozumienie czasu w chrześcijaństwie: co zmienia, co wnosi, jaką oferuje wizję historii i wieczności;
- wolność a determinizm w życiu człowieka oraz konsekwencje płynące z przyjęcia wizji "życia z konieczności" (determinizm);

Dziękuję wszystkim za żywy udział w dyskusji!

Brak komentarzy: