16.05.2008 Zajęcia odbyły się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Lublinie:
http://www.luteranie.pl/lublin/
Dziękuję proboszczowi parafii ks. dr. Dariuszowi Chwastkowi za wprowadzenie nas w historię i doktrynę ewangelicką. Wykład ks. Proboszcza poruszył najważniejsze zagadnienia tożsamości luterańskiej, naświetlił też kontekst wystąpień M. Lutra.
Nieobecni muszą we własnym zakresie zapoznać się z zagadnieniami poruszonymi w czasie spotkania:
- sola scriptura (Pismo św. dla każdego; każdy ma zdolność zrozumienia przesłania biblijnego gdyż "Pismo św. interpretuje się samo")
- solus Christus (jedyny święty Kościoła Ewangelickiego)
- sola fide i sola gratia (usprawiedliwienie z łaski przez wiarę)
- bezpośredniość kontaktu człowiek-Bóg (indywidualizm)
- zasada simul iustus et peccator u M. Lutra (człowiek grzeszny i usprawiedliwiony zarazem); "gorsza" sytuacja luteranina w porównaniu do katolika czy prawosławnego
- religijne korzenie kapitalizmu
- myślenie dialektyczne jako właściwe luteranom
Mam nadzieję, że spotkania z duchownymi Kościołów Prawosławnego i Luterańskiego pozwolą Państwu poznać i zrozumieć specyfikę ich duchowości i doktryny oraz pobudzi do myślenie ekumenicznego czyli otwartego na konfesyjną "inność".
Jeśli mają Państwo jakieś uwagi, chcą podzielić się wrażeniami i odczuciami, to proszę śmiało pisać komentarze. To w końcu strona dla Was.
Kolejne zajęcia odbędą się we wtorek 27.05 br. i będę podsumowaniem dotychczasowych spotkań oraz czasem do wygłoszenia zaległych referatów i dyskusji.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz